جمعه, ۳۰ فروردین ۱۳۹۸

438هکتار از مراتع استان مرکزی دچار حریق شد

۴۳۸هکتار از مراتع استان مرکزی دچار حریق شد

۴۳۸هکتار از مراتع استان مرکزی دچار حریق شد

مدیر کل منابع طبیعی استان مرکزی گفت: ۴۳۸ هکتار از مراتع استان در سه ماه اول سال جاری دچار حریق شد.

یوسف یوسفی افزود: از این میزان ۲۷۰ هکتار در خنداب، ۶۹ هکتار خمین، ۵۰ هکتار تفرش، ۴۶ هکتار کمیجان، دو هکتار اراک و یک هکتار در شازند دچار حریق شده است.

وی ادامه داد: آتش سوزی در مراتع موجب خسارت های مالی، نابودی زیبایی طبیعت، از بین رفتن پوشش گیاهی منطقه، گردشگاه ها و تفرجگاه های طبیعی، از بین رفتن علوفه، عدم جذب ذخیره نزولات آسمانی، آسیب رساندن به محیط زیست و مساعد شدن زمینه فرسایش ها آبی و بادی می شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی بیان کرد: در سه ماه نخست امسال بیش از ۲۸ هزار راس دام غیرمجاز از مراتع شهرستان های خنداب، خمین، شازند، کمیجان، زرندیه، ساوه و اراک خارج شده اند.

یوسفی چرای غیر مجاز دام در مراتع را یکی دیگر از عوامل اصلی تخریب و از بین رفتن مراتع عنوان کرد و گفت: بیش از یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد دام در مراتع این استان وجود دارد که این تعداد بیش از سه برابر ظرفیت فعلی مراتع استان است.

وی حفاظت و احیای مراتع ملی را از مهمترین برنامه های این اداره کل عنوان کرد و گفت: در راستای حفظ و حراست از اراضی ملی و به منظور پیشگیری از وقوع جرم ۶۵ فقره پرونده به مساحت بیش از ۵۵۶ هکتار تشکیل و ۹ فقره پرونده به مساحت حدود ۷۲ هکتار از اراضی استان رفع تصرف شد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی افزود: هم چنین در این مدت از مساحت۲۸۴ هکتار از اراضی ملی که پرونده آنها در مراجع قضایی مطرح و آراء قطعی صادر شده حدود ۷۳ هکتار از دست متصرفین و متخلفین خارج شده است.

استان مرکزی از جمله استان های فقیر از نظر پوشش جنگل های طبیعی است به طوری سرانه جنگل در این استان شانزده برابر از میانگین ایران پایین تر است.

حدود پنج هزار و ۴۷۱ هکتار جنگل طبیعی در استان مرکزی وجود دارد و سرانه جنگل (جنگلهای طبیعی و دست کاشت) نزدیک به ۱۲۸ مترمربع است.

مراتع استان که بیشتر گیاهان بوته ای هستند به دلیل آب و هوای مختلف دارای تنوع زیادی هستند و در مجموع ۶۶٪ کل استان را پوشش می دهند.

مدیر سایت

حجّت فرهادی سرپرستی کلیه مطبوعات کثیرالانتشار شهرستان زرندیه صاحب امتیاز و مدیر مسئول کانون آگهی و تبلیغات آدینه موسس اولین مرکز طراحی و مجتمع چاپ دیجیتال آدینه طراح،صفحه آرا و... ۰۹۳۹۴۵۵۲۵۲۵ ۰۸۶۴۵۲۲۰۱۲۹

More Posts

نوشته شده توسط مدیر سایت در دوشنبه, ۲۲ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱:۲۱ ب.ظ

دیدگاه

افزودن شکلک (شکلک مورد نظر را کلیک کنید)

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette