سه شنبه, ۰۶ فروردین ۱۳۹۸

کمبود اعتبارات‌؛ سنگی پیش پای آبخیزداری در زرندیه

کمبود اعتبارات‌؛ سنگی پیش پای آبخیزداری در زرندیه

‌رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان زرندیه کمبود اعتبارات را چالش پیش روی اجرای طرح‌های آبخیزداری در این شهرستان اعلام کرد.

‌سیدمحمد میرهاشمی با بیان مطلب بالا، افزود: گستردگی مساحت بیابانی شهرستان زرندیه در سطح استان مرکزی و اختصاص رتبه اول استانی، فعالیت‌های گسترده‌ای را در حوضه آبخیزداری می‌طلبد که تحقق آنها نیازمند افزایش میزان اعتبارات تخصیصی در این راستاست.

وی بیان کرد: با وجود کمبود اعتبارات سعی می‌کنیم به طرق مختلف روستاییان را در فعالیت‌های مختلف آبخیزداری از جمله کاشت نهال، بذرکاری، بذرپاشی و احداث بندهای رسوب‌گیر در مراتع مشارکت داده و از این طریق کمبود بودجه را جبران کنیم.

به گفته میرهاشمی، کاهش نزولات آسمانی و به تبع آن کاهش سطح آب سفره‌های زیرزمینی ضرورت اجرای طرح‌های آبخیزداری را دو چندان کرده است، به طوری که در سال گذشته عملیات آبخیزداری در حوضه آبخیز امیرآباد از توابع بخش خرقان این شهرستان اجرا شد و با احداث بند خاکی با صرف هزینه‌ای بالغ بر ۷۷۰ میلیون ریال در این راستا اقدام شده است.

وی حفاظت از خاک و کنترل سیل و رسوب، جلوگیری از فرسایش خاک و پر شدن مخازن سدها، بهره‌برداری بهینه از منابع آب و خاک، احیا و اصلاح مراتع و تولید علوفه و گوشت، حفظ جنگل‌ها به منظور ذخیره آب و تلطیف هوا، جلوگیری از بیابان‌زایی و کنترل فرسایش بادی و بهره‌برداری از گیاهان دارویی و محصولات فرعی مرتعی را از اهداف اجرای طرح‌های منابع طبیعی و آبخیزداری دانست.

رئیس منابع طبیعی زرندیه اجرای طرح‌های آبخیزداری را از جمله  اولویت‌های کاری این مجموعه بیان کرد که هدف از اجرایی کردن این طرح حفاظت از منابع طبیعی و جلوگیری از فرسایش خاک است.

وی بهبود سفره‌های آب زیرزمینی و کنترل سیلاب و رسوب در شهرستان را از دیگر اهداف برشمرد و با اشاره به اجرای طرح ذخیره نزولات آسمانی گفت: با این روش‌ می‌توان در زمانی که بارش فراوان است این نزولات را ذخیره و در زمان کاهش بارندگی برای اراضی استفاده کرد.

به گفته وی، اجرای یک بند خاکی در قالب عملیات سنگ و سیمان و احداث خشکه‌چین با صرف اعتباری بالغ بر ۳۷۰ میلیون ریال در بخش خرقان از دیگر اقداماتی بوده که از سال گذشته آغاز شده و در ماه‌های ابتدایی سال ۹۵ به سرانجام رسید.

وی جلوگیری از فرسایش خاک و تغذیه سفره‌های زیرزمینی را اصلی‌ترین هدف اجرای طرح آبخیزداری در منطقه خرقان دانست و تصریح کرد: با توجه به فقر پوشش گیاهی اراضی این شهرستان این اقدامات در راستای‌ غنی‌سازی و توسعه منابع جنگلی و بالا رفتن ضریب نفوذ آب در خاک و کنترل رسوبات، احیاء مراتع، عملیات بذرکاری و بوته‌‌کاری انجام می‌شود.

میرهاشمی با اشاره به اجرای بیش از ۱۱۰ بندخاکی در بخش خرقان به منظور اجرای طرح‌های آبخیزداری طی سال‌های اخیر گفت: این بخش دارای ۳۷ روستاست و در حال حاضر کار مطالعات عملیاتی کردن طرح‌های آبخیزداری در این روستاها انجام شده و منتظر تامین اعتبار جهت اجرا هستیم.

به گفته وی، از آنجاکه بخش مرکزی و منطقه خشکرود این شهرستان در دشت واقع شده‌اند، عملا اجرای طرح آبخیزداری در این نقاط از شهرستان امکانپذیر نبوده و به لحاظ ویژگی جغرافیایی بخش خرقان، عمده فعالیت‌های آبخیزداری در این نقطه از شهرستان صورت می‌گیرد.

 

مدیر سایت

حجّت فرهادی سرپرستی کلیه مطبوعات کثیرالانتشار شهرستان زرندیه صاحب امتیاز و مدیر مسئول کانون آگهی و تبلیغات آدینه موسس اولین مرکز طراحی و مجتمع چاپ دیجیتال آدینه طراح،صفحه آرا و... ۰۹۳۹۴۵۵۲۵۲۵ ۰۸۶۴۵۲۲۰۱۲۹

More Posts

نوشته شده توسط مدیر سایت در دوشنبه, ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۹:۵۶ ب.ظ

دیدگاه

افزودن شکلک (شکلک مورد نظر را کلیک کنید)

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette